Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

RADIO PLUS OLSZTYN 88,1FM I TELEWIZJA KOPERNIK

  • Kopernik TV
  • RADIO PLUS OLSZTYN 88,1FM I TELEWIZJA KOPERNIK

Targ Rybny wczoraj i dziś

KOPERNIK.TV
Targ Rybny to obowiązkowy element wycieczki po Olsztynie, jednak nie każdy zna jego historię. Rafał Bętkowski, badacz dziejów Olsztyna, przybliżył jego losy podczas prelekcji w Muzeum Nowoczesności.

Jak zmieniał się Targ Rybny? Czy jego przemiany dotyczą tylko wizualnej strony? Jakie plany urbanistyczne nigdy nie doczekały się realizacji? Uczestnicy prelekcji Rafała Bętkowskiego mogli zapoznać się z historią Targu Rybnego przełomu XIX i XX wieku.

Targ Rybny prawdziwej ewolucji został poddany w wieku XX. Polegała ona nie tylko na metamorfozie zabudowań, ale też formowaniu terenu. Powstało także wiele planów, zakładających między innymi odbudowę fortyfikacji. „Ja bym chciał przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że to miejsce miało zupełnie inną topografię, tam były bardzo duże spadki terenu, były wąskie uliczki, były ulice, których dzisiaj nie ma, jak ulica Młyńska. Jest to generalnie przemiana bardzo głęboka i w zasadzie to są dwa różne miejsca” - podkreśla Rafał Bętkowski.

Targ Rybny jest kluczową częścią Olsztyńskiej starówki. Odbywają się tam między innymi Jarmarki Bożonarodzeniowe, przechodzi przez niego Szlak Kopernikowski. O jego historii, jak i o historii Olsztyna nie można zapominać. „Sama jestem przewodnikiem po Warmii i Mazurach i tę historię promuję, ale mimo wszystko uczestniczę na przykład w takich spotkaniach, które są regularnie organizowane w Muzeum Nowoczesności i sama mogę się czegoś dowiedzieć. Ciągle jakieś ciekawostki, jakieś rzeczy, które są nowo odkryte” - mówi pani Joanna Janowicz.

Wszyscy miłośnicy historii, jak i laicy, chcący poznać dzieje swojego miasta, powinni śledzić kalendarz wydarzeń Muzeum Nowoczesności, które regularnie zabiera swoich gości w podróż w czasie